ANTALYA OLYMPOS’DA OTEL VE PANSİYONLARIN 2018 DEN BEKLENTİLERİ

Olimpos pansiyonlarının ilk yapılmaya başladığı 1990 yıllarından itibaren, her yıl yeni ağaç evler ve bungalovlar yapılıyordu. Geçtiğimiz son üç yıl içinde olimposun içeresindeki pansiyonlarda, ağaç ev ve bungalov yapılmamıştır. Sadece önceden yapılmış olan bungalov ve ağaç evlerde tadilat yapılmıştır. Bunun sebebini ise, son yıllarda özellikle yabancı turizmin, zayıf geçmiş olması, olimpos pansiyonlarına imar gelme ihtimalinin olması, bazı pansiyonların bungalov yapacak yerinin kalmaması, seklinde sıralayabiliriz. Olimpos pansiyonları daha çok yerli tatilcilere hitap ettiği için yinede bu olumsuzluklara rağmen para kazanmışlardır. Olimpos pansiyonlara yakın çevreden günübirlik gelen insanlarda sezon dışında yani nisan mayıs aylarında olimposa gelerek küçük işletmeciler için az da olsa gelir gelmesine sebep olmuşlardır.

Olimpos pansiyon sahipleri kışın boş geçmiyorlar. Yani kışın da yapacak işleri var. Olimpos un içinde ve dışında herkesin tarım yaptığını da söylemek lazım.  Olimpos da daha yaşayan insanlar tarım yaptığı için, bu arazilerde zaten bir yatırım vardı. Olimpos pansiyon sahipleri de atalarından kalan bu tarım arazilerini aynen işlemeye devam ettiler. Olimpos un içinde ve çevresinde olan bu arazilerde portakal, zeytin ve nar ağaçları vardır. Ayrıca hayvancılık yaparak kışı geçiren olimpos da yaşayan insanlar vardır. Bunlar daha çok keçi ve kümes hayvancılığı olarak sıralayabiliriz. Olimpos da yaşayan insanlar Yörük kökenli olduğu için keçi etini ve köy tavuğunu çok severler. Olimpos da koyun eti ve dana eti fazla kullanılmaz sadece kıyma da dana eti kullanılır.

Olimpos pansiyonlar 2018 yılından çok umutlular. Çünkü her zorluğun bir kolaylığı olduğuna inanan Yörük insanlar 2018 yılı olimpos turizmi için iyi geçeceğini inanılmaktadır. Sadece olimpos da değil ülkemizin ekonomisi de 2018 de iyi olacağına inanılmaktadır. Olimpos a yabancı tatilcilerin de 2018 de olimposa geleceği umudu vardır.

Antalya ya tatil için gelen insanların en ekonomik tatil yapacakları yerin olimpos olduğunu söyleyebiliriz. Olimpos da 2018 de pansiyon fiyatları biraz artabilir. Çünkü 2018 yılı başlarında her şey zamlandı. Bu zamlar pansiyon fiyatlarına yansıyacaktır.

Olimpos pansiyonlarının fiyatları maliyetinin iki katıdır. Olimpos pansiyonlarını işletenler kendileri, aynı zamanda yer sahipleri de olduğu için kira gideri yoktur. Buda olimpos pansiyon fiyatlarının artmamasına sebep olmaktadır. Olimpos ağaç evler fiyatları pansiyonun ve ağaç evlerin kalitesine göre değişecektir.