ANTALYANIN TATİL ŞEHRİ OLMASINA OLİMPOS PANSİYONLARI ‘NIN KATKISI

Antalya turizmi 1970 yıllarında başlamıştır.

Bu yıllarda Antalya da turizm fazla gelişmemiş, sadece belirli yerlerde ve şehrin içinde butik otel şeklinde oluyordu. Tatil köyleri daha yapılmamış yatak sayısı kısıtlıydı. Tur organizasyonları düzenlenemiyordu. Yurt dışından turistler kendi imkanıyla Antalya ya geliyorlardı. Bu yıllarda olimpos da pansiyon yoktu. Olimposa da yabancı turistler gezi amacıyla günübirlik şeklinde gelip gidiyorlardı. Antalya ile olimpos arasında ulaşım dahi zorlukla oluyordu. Antalya da yerel halk olimposdan haberleri dahi yoktu. Antalya dan olimpos a sadece balık tutmaya gelenler oluyordu. Antalya dan olimposa sadece aracı olan yabancı turist geliyordu. Antalya olimpos arasında bulunan kemer de dahi otel ve tatil köyü hiç yoktu. Antalya ile olimpos arasında yaşayan yerel halk tarım ve hayvancıkla meşgul oluyordu. Antalya olimpos arasında ki sahiller ve koylar, otel ve tatil köyleri yapılmadığı için tamamen doğal ve bakirdi. Gününüze gelince. Antalya olimpos arasında sadece çıralı adrasan ve olimpos gibi tatil köylerinin yapılmadığı birkaç sahil kalmıştır. Bu yüzden olimpos,  doğal turizm sevenlerin gözdesi olmuştur.

Antalya turizmi 1984 yılın da devletin turizme destek vermesi sonucun da, Alanya dan kaş ilçesine kadar bütün sahillere tatil köyleri yapılmaya başladı.

Alanya kemer ve Manavgat ilçeleri bu tatil köylerinin ilk yapıldığı yerler olmuştur. Antalya ve olimpos çevrelerinde otelleri yapılması Antalya turizmi için yatak sayısı artınca tur şirketleri kuruldu. Bu şirketler yurt dışında tatil organizasyonları düzenleyerek bu otellere turist getirerek Antalya turizminin gelişmesine sebep oldular. 1990 yıllarından itibaren 5 ve 7 yıldızlı otellerin yapılmasıyla Antalya da tatil turizmine kalite geldi. Bu durum zengin tatilcilerin Antalya ya gelmesine neden oldu. Böylece Antalya tatil turizmi dünyaca ünlü bir yer haline geldi.

Antalya ile olimpos arasında ki sahillerde ve bilhassa kemerde kaliteli ve yıldızlı otellerin yapılması olimpos sahilinin de tanınmasına sebep oldu. Bu otellere gelen tatilcilerin olimpos u merak edip günübirlik, gelmeye başladılar. Olimpos da yaşayan yerel halk da bu tatilcilere bir şeyler satarak turizmden para kazanmaya başladılar. Bu gelen tatilcilerin içinde olimpos u çok sevip tatilini olimpos da yapmak istemiş olması, olimpos ağaç evlerinin ve olimpos pansiyonlarının yapılmasına sebep olmuştur. Olimpos da yaşayan yerel halk yerlerini otelcilere satmamıştır. Olimpos tatil turizmini doğal bir şekilde yerel halk geliştirmiştir. Olimpos ağaç evlerini marka haline getirmişlerdir…