OLİMPOS DA TELEFERİK KEYFİ

Olimpos pansiyonlar da kalanlar için en güzel aktivitelerden biriside tahtalı dağı

Teleferik yardımıyla çıkıp manzaranın keyfini çıkarmaktır. OLİMPOS tahtalı dağına çıkan birisi Antalya il merkezi ile Finike ilçesi arasındaki bölgeyi ve deniz sahilini seyredebilir. Birde dürbün kullanırsa üç adalar dahil bütün ayrıntıları bir noktadan izleyebilir. Yanında birde fotoğraf makinesi getirirse, bu manzarayı ölümsüzleştirebilir.

Olimpos tahtalı dağına çıkarken teleferikten de çok güzel manzara izlenebilir. Tahtalı dağının zirvesinde belki ağaç yok ama, tahtalı dağının eteklerinde bo miktarda ağaçlıklı ormanlar vardır. Bu ormanlar 1000 metreye kadar çam ağacı 1000 ila 1800 metre arasında sedir ve ardıç ağacı bulunmaktadır. Sedir ağacının eşsiz bir güzelliği vardır. Sedir ağacının kozalakları yukarı doğru dik durur. Seyretmeye doyum olmaz.

Olimpos tahtalı dağı olimpos sahilinden net bir şekilde gözükmektedir. Olimpos tahtalı dağı yol sapağı ile olimpos pansiyonları arası arçla yaklaşık 40 dakikadır. Tahtalı dağına yürüme yoluyla da çıkılabilir. Tahtalı dağın da teleferik yokken doğa sevenler ve dağcılar yürüyerek tahtalı dağına çıkıyorlardı.

Tahtalı Dağı’na (Olimpos Teleferik) Nasıl Gidilir? – Tahtalı Dağı’na Ulaşım

Tahtalı Dağı’na Olimpos’tan teleferik ile çıkabilir ve buradaki muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Olimpos teleferik’e ulaşım için ise Antalya tarafından Kemer’e gelip buradan Kiriş ve Çamyuva’nın ilk sapağını geçip yolun sağ tarafında “Teleferik” tabelasını görene kadar devam ediyorsunuz. Buradan girip yaklaşık 8 km. daha devam ettiğinizde yolun Olimpos teleferik istasyonuna ulaşırsınız. Tahtalı Dağı’na da buradan yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşırsınız.

Olimpos Teleferik Çalışma Saatleri
– 01 Mayıs ile 31 Ekim tarihleri arasında; yaz sezonunda 09:00-19:00 saatleri arasında tam ve buçuk saatlerde her yarim saatte bir,
– 01 Kasım ile 30 Nisan tarihleri arasında; kış sezonunda 10:00-17:00 saatleri arasında her saat başı olmak üzere iniç ve çıkış mümkündür.

Yazın 19:00, kışın ise 17:00 zirveden iniş saatleridir. Ana yoldan biniş istasyonuna her saat başı shuttle servisleri bulunmaktadır. Grup organizasyonlarında saat uygulaması yapılmamakta olup, grup çıkış ve inişleri bekletilmeksizin arzu edilen saat doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Tahtalı dağının kuzey ve doğu tarafı kemer sınırları içinde, güney batı ve batı tarafı kumluca sınırları içindedir.