OLYMPOS PANSİYONLAR DA KALANLAR İÇİN YÜRÜME YOLLARI

Olimpos pansiyonlarının çevresinde bir çok yürüme yolları var.

Bu yolları doğa yürüyüşü, dağa tırmanma yürüyüşü,yanar taşa yürüyüş, sahil yürüyüşü, Likya yolu yürüyüşü, Ceneviz koyu yürüyüşü, antik şehri gezi yürüyüşü,  gelidonya  feneri  yürüyüşü, musa dağına çıkma yürüyüşü şeklinde sıralayabiliriz.

Olimpos pansiyonlar da kalanlar denize gitmek için zaten yürüyorlar ama yinede ekstradan yürümek isteyenlere bilgi olsun diye şunları söyleyebiliriz. Olimpos pansiyonlarla Yanartaş arası 7 km dir. Yürüyerek yaklaşık 2 saattir.Olimpos pansiyonlar da kalanlar aktivite olarak yanartaşa gitmek istiyorlar. Hem yürümek hem de gezmek isteyenler olimpos pansiyonlar dan başlayarak ,antik şehrin içinden geçerek olimpos sahilini da yürüyerek çıralı mahallesin ulaşırlar.Yanar taş olimpos un kuzey tarafın da olduğu için sahile varınca, sol tarafa doğru gidilir. Çıralı mahallesini baştan başa yürüyerek yanar taş dağının dibine varılır. 20 dakika kadar dağa doğru tırmanma yürüyüşü yapılınca yanar taşa ulaşılır.yanartaş da biraz vakit geçirildikten sonra aynı yoldan olimpos ağaç evlerine gelinir.

Olimpos Ceneviz koyuna doğru tarihi bir yol var.

Bu yolu balık tutmaya gidenler kullanıyorlar. Olimpos pansiyonlar dan başlanır, olimpos antik şehrinin içinden geçilir olimpos sahiline ulaşılır. Sahile varınca sağa doğru yönelip musa dağının eteğinden  4km yürüyerek, Ceneviz koyuna ulaşılır.Bu yol çıkmaz bir yoldur. Ceneviz koyu biraz izlendikten ve çamlı burun gezildikten sonra aynı yoldan geri dönülür. Yaklaşık olarak bu yürüyüş 3 saat sürer.

Olimpos pansiyonlarının güney tarafında musa dağına doğru da bir yürüyüş yapılabilir.musa dağının en tepesinde antik yapılar var. Musa dağının tepesi ile pansiyonlar arası yaklaşık 3 km dir. Yaklaşık 2 saatte çıkılır. tepedeki antik kalıntılar gezildikten sonra,doğu tarafa dönülür deniz manzarası izlenir. Yönünü kuzeye dönünce olimpos ve çıralı sahili izlenir. yönünü kuzey batıya döndüğünde tahtalı dağı ve manzarası izlenir. Yönünü güneye döndüğün zaman adrasan bölgesi izlenir.manzaralar izlendikten ve biraz dinlendikten sonra kuzey tarafa olimposa gidilir.

Olimpos dan geçen ,Likya yolu adıyla bilinen antik bir yol vardır.

Antik çağda bu yol şehir ler arası ticaret ve ulaşım yolu olarak kullanılmış. Bu yoldan yürümek isteyenler olimpos pansiyonlardan adrasandaki gelidonya fenerine kadar yürüyüp, aynı yoldan geri dönerek tamamlayabilir . yaklaşık 16 km dir.