Olimpos ta Pansiyon fiyatları nın ekonomik olma sebebi

OLİMPOS DA PANSİYON FİYATLARININ EKONOMİK OLMA SEBEBİ

Olimpos da pansiyon fiyatları

Olimpos da pansiyon fiyatları nın ekonomik ve uygun olma sebebini şöyle sıralayabiliriz. olimpos da pansiyon işletmeciliği yapanların yüzde doksanı  kendi arazisini kullanmaktadır. Ayrıca kira masrafı olmadığı için, yaptığı ciro kendisine kalmaktadır. Olimpos pansiyonlarının sahipleri, çoğunlukla birbirleriyle akrabadır. Pansiyon fiyatlarının uygun olmasında ikinci olarak, çalışan elemanlarda genellikle yakın çevrede yaşayan köylülerden oluşmaktadır. Bu köylülerin zaten işleri var. Sadece yaz döneminde boş oldukları için pansiyon işletmecilerden çok şey istemiyorlar. Bu olay yine masrafları azalttığı için pansiyon fiyatlarına yansımaktadır.

Olimpos da pansiyon fiyatlarının ekonomik olma sebeplerinde üçüncü sırada, pansiyon da kullanılan sebze meyve diğer bazı ürünleri , çevre köylerde yaşayan insanlar dan yani birinci elden aldıkları için uygun fiyata almaktadırlar. Olimposun çevre köylerindeki insanlar tarım ve hayvancılıkla geçinmektedirler. Olimpos da bulunan pansiyonlar köylüler içinde gelir kapısıdır. Kışın olimpos da pansiyonların tadilatı sırasında yine yakın çevrede yaşayan usta ve marangozlar çalıştığı için onlarada olimpos, bir gelir kapısıdır.

Olimpos da pansiyon fiyatlarının uygun olma sebeplerinden dördüncü sıra için de şunları söyleyebiliriz. Olimpos pansiyonları denize biraz uzak olma sebebinden dolayı  pansiyonda kalanlar denize yürümektedir. Varlıklı insanlara bu yürüme mesabesi cazip gelmemektedir. onun için olimposa zengin insan az gelmektedir. Olimposa gelenler genellikle maaş karşılığı çalışan işçi memur ve küçük esnaf türü insanlar gelmektedir. Olimpos pansiyon sahipleri  bu müşterilerini kaçırmamak için pansiyon fiyatlarını çok fazla yükseltemiyorlar.

Olimpos ta Pansiyon fiyatları nın uygun olmasının 5. Sebebi, olimposa gelenlerin bu fiyatlara alışmış olmasıdır. Olimposa gelen tatilciler her sene tekrar geldikleri için aynı fiyatlarda kalmak istiyorlar pansiyon sahipleri de eski müşterilerini kaçırmamak için fiyatları fazla yükseltemiyorlar. Olimposa gelen ve tatilini çok güzel bir şekilde geçirenler olimposun bağımlısı oluyorlar.

Olimpos ta Pansiyon fiyatları nın uygun olma sebebinin 6. Ve son sırasında, olimposdaki yatak sayısının çok oluşundandır diyebiliriz. Olimpos pansiyonların odaları portakal ağaçlarının arasında olduğu için odalar çok büyük değildir. Odaların küçük olması bu seferde çok olmasına sebep olmuştur. Olimpos da yatak sayısının çok olması pansiyonların dolmamasına sebep olmuştur. pansiyon sahipleri odaları dolmayınca fiyatı yükseltemediler.