Olimpos Pansiyonları Fiyatlarını Belirleyen Faktörler

Olimpos pansiyonları ilk açılmaya başladığı 1997 yılında çok fazla pansiyon yoktu.

Olympos da sadece birkaç lokanta ve kırat hane vardı. Bunlar da yakın çevreden gelenlere ve köylülere hitap ediyorlardı. Olympos da yaşayanlar Olympos un güzelliklerinin farkında değillerdi. Burada sadece denize girmek ve kahvede okey oynamak için geliyorlardı. Birde Olympos da yerleri olanlar tarımla uğraşıyor portakal bahçelerinin bakımlarını ve sulamasını yapıyorlardı. Olympos da turizm yapmak kimsenin aklına gelmiyordu. Böyle bir potansiyel de yoktu. 1995 yıllarından itibaren Olympos a uzak yerlerden gelenler olmaya başladı. Uzak yerlerden gelen bu insanlar, tatil günlerini Olympos da geçirmek istediler. Bunun için Olympos da konaklamak istediler. Olympos da yeri olanlardan böyle bir talepte bulundular. Olympos a gelen bu insanlar, hippi tipi özgür yaşamayı seçmiş insanlardı. Bu insanlar ilk defa Olympos da portakal bahçesinin içinde çadır kurarak konaklamaya başladılar.

Olympos da pansiyonların zeminini hazırlayan bu konaklama şeklinin de bir bedeli olmaya başladı. Olympos da yer kiralayanlar, bunun alt yapısı olan wc, duş ve oturma yerlerini de yaptılar. Daha sonraları kahvaltı ve akşam yemeklerini de vermeye başlayınca Olympos da konaklama fiyatları şekillenmeye başladı. Olympos da 1998 yıllarında konaklama yemekler dahil 20 ila 30 lira arasındaydı.

Olympos da çadır kurma şeklinde başlayan pansiyon işletmeciliği,

Yerel halk için bir gelir kaynağı olmaya başladı. Pansiyon işletmecileri para kazanmaya başlayınca pansiyon odalarını çadır şeklinden ahşap oda şeklinde değiştirmeye başladılar. Bu ahşap odalara da ağaç ev denmeye başlandı. Olympos pansiyonlarının odalarının ağaç ev şeklinde tanınmaya başlanması pansiyoncuların işine gelmeye başladı. Daha da ileri gidip ağaçların başına da tahtadan küçük odalar yaptılar. Bu şekilde Olympos ağaç evlerinin fiyatları belli olmaya başlandı. 2000 li yıllarda olympos pansiyonlarının konaklama fiyatları 30 lira civarında oldu.

Olympos pansiyonların fiyatları artık odanın kalitesi belirlemeye başlayınca, ağaç ev tarzından bungalov tarzına geçilmeye başlandı. Bungalov odaların içinde bir insanın ihtiyacı neler varsa konulmaya başlandı. Olympos pansiyonlarının fiyatları da yükseldi. Olympos da pansiyon fiyatları 2010 yılların da 50 lira civarında oldu. Olympos da her pansiyonun kalitesine göre bir fiyatı oldu. Pansiyon sayısı da arttı. Olympos da yeri olan herkes pansiyon açtı. Şu an Olympos da 30 civarında pansiyon var. Olympos da pansiyon fiyatları 2015 e gelindiğinde 60 ila 80 lira civarın da oldu.