Olimpos Pansiyonları hakkında

OLiMPOS PANSİYONLARI VE AĞAÇ EVLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

Olimpos pansiyonları ‘nın tarihi çok eski değil.

Olimpos pansiyonları Doksanlı yılların ortasından itibaren ağaç ev şeklinde konaklama yerleri yapıldı. Pansiyonların, ağaç ev tarzında odalarının olması, gençler tarafından çok sevilmişti. Olimpos müşterileri  hep öğrencilerden oluşmuştu.Olimpos ağaç  evlerini yabancı turisler de çok sevmişti. Ağaç evler aslında ağaçların üzerinde değildi . Bir pansiyonda birkaç tane ağacın üzerinde vardı diğer evler portakal bahçesinin aralarındaydı. olimpos pansiyon fiyatları da çok ucuzdu. Olimpos pansiyonlarına gelen müşteri potansiyeli değişince ağaç evler bungalov şeklinde odalara dönüştü zamanla  Olympos pansiyonlarının kalitesi arttı, aynı zamanda pansiyon sayısı da arttı.olimpos da yaklaşık otuz civarında pansiyon bulunmaktadır.Olimpos pansiyonlar da toplam yatak sayısı yaklaşık üç bin civarındadır. Olimpos pansiyonlarının ahşaptan oluşmaşı  doğa severlerin ilgisini çekti. Olimpos pansiyonlarına doğa turizmi düzenlenmeye başlandı .  olimpos pansiyonların yakınında dağların olması dağ turizmini de olimposda cazip hale getirdi. Son zamanlarda dalış turizmi de canlandı. Olimposda pansiyon sahipleri çoğunlukla yerel halktan oluşmaktadır. Pansiyonların yapıldığı alan eskiden portakal  bahçesi ydi. İnsanlar pansiyondan önce tarım ve hayvancılıkla geçiniyorlardı.

Olimpos pansiyonları olimpos’un dışın da bulunan köyde havuzlu şeklinde yapılmaya başlandı bunda da başarılı olundu. Çünkü çocuklu ve yaşlı aileler denize yürümekte zorlanınca havuzlu pansiyonları tercih ettiler. olimpos sit alanı olunca denize yakın pansiyonlar havuz yapamadı .bu durum köydeki pansiyonların işine geldi.otel tipi pansiyonlar oluşmaya başladı. Olimpos pansiyonlarda çalışanlarda çoğunlukla yerel  halk olması, pansiyonların bölge için önemi ortaya çıktı. Ayrıca yöre de yetişen ürünlerin pansiyonlarda kullanılması yöre insanı için ekstra gelir oluşturdu.

Olimpos pansiyonları genellikle yarım pansiyon şeklinde hizmet vermektedir. Sabah kahvaltısı akşam yemeği açık büfe şeklinde sunulmaktadır. Pansiyonlarda yapılan yemeklerde genellikle yöresel ürünler kullanılmaktadır. Yemeklerde yöreye özgüdür. Sabah kahvaltısının geç vakte kadar durması öğle yemeğine gerek kalmıyor çünkü pansiyonda kalanlar o vakitte denizde oluyorlar.pansiyon ile deniz arasında mesafe olması  insanları buna mecbur ediyor. Olimpos pansiyonlar ile deniz arasında olimps antik şehri var.

Olimpos pansiyonlarda kalan herkesin denize ulaşması için mutlaka olimpos antik şehrinin içinden geçmek zorunda kalıyor.yaklasık olarak pansiyonlarla deniz arasındaki mesafe beş yüz ile bin metre arasında değişmektedir.Olimpos antik şehrin içine araç girmiyor.pansiyonda kalan insanlar olimpos sahiline gidip gelirken antik şehri de gezmiş oluyorlar. Olimpos antik şehrinde hem tarihi yapılar var hemde doğal güzellikler var. Olimpos antik şehrin içinde olimpos deresi bulunmaktadır. Olimpos antik şehrin içinden çıkıp denize akan bu dere pansiyonlarda kalanlara da yüzme imkanı sunmaktadır.

Olympos pansiyonları kışın genellikle kapalı oluyor. Sadece tatil ve hafta sonu  açık oluyor. Kışın genellikle yakın çevreden insanlar olimpos pansiyonlarda kalmak için geliyorlar.

Olimpos Natural Pansiyon