OLİMPOS PANSİYONLARIN DAN 30 YIL ÖNCEKİ ANILARIM

Olimpos pansiyonları kurulmadan 30 yıl önce

yani 70 li yıllarda, olimpos şu an ki halinden çok farklı idi. Olimpos pansiyonların olduğu yerlerde altı adet ev vardı. Yeni yeni portakal ağaçları yetişiyordu. Bu olimpos deresinin kenarında bulunan  evler de en fazla 30 kişi yaşıyordu. Yaz aylarında köylüler, denizde yüzmek ve piknik yapmak için geliyorlardı. Bende 70 li yıllarda çocukluk dönemimde olimposa yaz dönemimde çokca gidiyordum. Olimpos da bulunan 6 evden biriside benim dedemin eviydi. Yaz aylarında dedem hayvanlarıyla birlikte yaylada toros dağlarının başın da olduğu için sadece olimpos da denize giriyorduk. Küçük küçük de olsa balık tutuyorduk. Yemek yediğimiz çatallarla olimpos deresinde yılan balıkları tutuyorduk. Karnımız acıktığı zaman olimpos antik şehrinin içindeki defne ağaçlarının başındaki üzümleri yiyorduk. O üzümler bu gün hala duruyor. Olimpos sahilindeki kumsalda, denize 10 metre yakının da çardaklar vardı. Bu çardaklar market, lokanta ve kahveden oluşuyordu. Bu çardaklar sadece yaz aylarında açılıyordu. Biz de buralardan alış veriş yapardık.

Olimpos  da bulunan bu çardaklar da, kasaplar keçi keserler, etini satarlardı. Biz ailecek olimposa gittiğimiz zaman bu kasaplardan et alır piknik yapardık.

Olimposa kış aylarında yine giderdik. Çünkü olimpos pansiyonlarının olduğu yerde benim dedemin evi vardı. Ailecek dedemin evine ziyarete giderdik. Dedemin 300 civarında keçileri vardı. Akşamüzeri keçiler dağdan yayılımdan döndüklerinde anneannem keçilin sütünü sağardı. Bu taze sütten biraz bizde yerdik. Dedem bu sütlerden keçi peyniri yapar, pazara götürüp satardı. Kurban bayramı gelince tekelerden çoğunu kurbanlık olarak satardı.

Olimpos da natural pansiyonun bulunduğu çevrede, dedemin portakal bahçesi vardı. Olimpos un portakalı o dönemde meşhurdu. Olimposu un portakalı hem sulu olur hem de tatlı olur. Biz bu portakaldan yerdik hemde eve biraz götürürdük.

Olimpos da 80 li yıllarda deniz kenarında ki çardaklar kaldırılınca şu an pansiyonların olduğu yerde ilk defa iş yerleri açılmış oldu. Bu iş yerleri lokanta ve köy kahvesinden ibaretti. Bu iş yerleri sadece köylülere hitap ediyordu. Olimposa 80 li yıllarda az da olsa yabancı turistler geliyordu.