OLİMPOS PANSİYONLARININ 2017 DEN BEKLENTİLERİ

Olimpos pansiyonlarında 2016 yılı biraz beklentilerin altında kaldı.

2016 yılının olimpos için sıkıntılı geçmesi nin ,  Olimpos pansiyonları ile alakalı değildir. Ülkemizin  zor günler geçirmesi ve yabancı turistlerin az gelmesi,  ülkemizin turizmini olumsuz etkilemiştir. Olimpos ağaç evlerinde 2016 sezonunu olumsuz etkileyen faktör yangın olmuştur. Olimpos pansiyonları yangından fazla etkilenmedi ama yangının olduğu yer,  Olimpos  pansiyonlarına  yakın olunca söylentisi bile etkili olmuştur. Yangın aslında Adrasan Bölgesi’ nde çıkmıştır ve rüzgarın etkisiyle Olimpos’ a yaklaşmıştır. İtfaiye ekiplerinin  çalışması  sonucu da kısa sürede söndürülmüştür.

Olimpos pansiyonları 2017’ de daha iyi bir sezon umuduyla sezona hazırlanmıştır. Yangında yanan bölge tamamen temizlenmiştir. Yeni fidan dikimi yapılmıştır. Yanan bölgede doğal türlerin kullanılması ve hakim bitki örtüsü olan maki tipi bitkilerin dikilmesi ormanın kendini yenilemesi ve hızlı gelişmesi açısından önemli bir etken olmuştur.  Dikim yapılmasa bile orman kendisini 10 yıla kadar  yenilemektedir.  Maki bitkileri meyveleri çok olması nedeniyle biyolojik  yaşamın bol olmasına sebep olmaktadır.

Olimpos pansiyonlarının çevresinde maki bitkilerinin çok olması, Olimpos ağaç evlerine ayrı bir güzellik katmaktadır. Olimpos antik şehrinde maki bitkileriyle iç içedir. Olimpos’ ta 2016 yılında yeterli yağmur yağmaması nedeniyle, Olimpos deresi akmadan kış bitmişti. Olimpos pansiyonlarında su yetersizliği olmuştu. Olimpos pansiyonlarında 2017 yılında 2016’ ya göre sıkıntıların  olmaması beklenmektedir. Olimpos pansiyon sahiplerinin  2017 yılından beklentileri yüksektir.

Olimpos pansiyonlarının çevresinde 2016 ‘ ya göre biyoçeşitlilik artmıştır. Olimpos’ un  eşsiz bir iklim ve coğrafyaya sahip olması bunu desteklemiştir. Aynı zamanda pansiyon sahipleri ve yerel halkın duyarlılığı canlı türlerinin korunmasına yardımcı olmuştur.

 Olimpos Antik Şehri içerisindeki kazı çalışmaları 2017’de de devam etmektedir.

Yapılan kazı çalışmalarıyla yeni alanların yerlerin ortaya çıkması ziyaretçiler açısından ilgi çekici hale gelmiştir. Yerel halk kazı çalışmalarına katıldığı için bölge ekonomisine de katkı sağlanmaktadır. Olimpos Antik Şehri’ ndeki kazı çalışmaları, arkeolojik kalıntıların ve doğal yaşamın korunması için hassas bir şekilde yürütülmektedir. Bu yüzden kazı çalışmalarının uzun yıllar sürmesi beklenmektedir. Kazı çalışmaları uzman kişiler tarafından yapılmakta ve duyarlı yöre halkı yardımıyla devam etmektedir.