OLİMPOS SAHİLİNİN SİMGESİ CARETTA CARETTA

Caretta carettalar

Olimpos sahilinin kuzey tarafın da, sahilin bittiği kara dağ mevkiinde, ince kumların kapladığı yerde caretta caretta kaplumbağaların yumurtlama yaptığı yerler vardır. Olimpos ve çıralının yerel halkı  bu kaplumbağaların farkında bile değillerdi. 80 li yıllarda doğa koruma derneklerinin buralara gelip araştırma yapmalarıyla, yerel halk da bunun önemini ve turizme yapacağı katkının farkına vardılar. Bundan sonra çalışmalara bile yardımcı oldular bu konuda çıralıda doğa koruma derneği kuruldu. Carettaların yumurtlama dönemi olan ağustos ve temmuz  aylarında buralar koruma altına alındı. Hatta bazı kişilere iş alanı açılmış oldu.

Yaklaşık 95.000.000 yıldır dünya denizlerinde dolaşan ve son sığınma yerlerinden biri olan Akdeniz’de tehlike altındaki soylarını sürdürmeye çabalayan70 – 160 kg ağırlığında ve 90 – 120 cm boyunda büyük boy kaplumbağalardır.

Dişi carettalar

, 2 – 3 yılda bir kere, çiftleştikten 15 gün sonra, bakir sahillerde karaya çıkarak 100 – 190 arası yumurta bırakır. Mayı – Ağustos ayları arası yumurtlama dönemleridir.
Caretta carettalar, yumurtlama dönemlerinde muhteşem bir iç güdüyle yumurtadan çıktıkları sahile geri döner. Dişi kaplumbağa, kuma 40 – 50 cm. derinliğinde bir çukur kazdıktan sonra yumurtalarını bırakır. Ancak bir tehlike hissederse denize dönerek yumurtalarını ölüme terk eder. Kaplumbağaların yumurtlarken göz yaşı döktükleri söylenirse de bu sıvının aslında kaplumbağanın deniz suyunda işlev gören gözlerinin, kumu kazma ve örtme sırasında kumdan zarar görmemesi için, gözü tarafından salgılanan bir koruyucu sıvı olduğu bilinmektedir.
Kuluçka dönemi 50 -60 gün sürer. Yumurtadan çıkan yavrular 26 saat kumsalda hareketsiz kalır. Sonrasında yavrular dolunayda içgüdüleriyle ufuk aydınlığını izleyerek denize ulaşmaya çalışır. Yumurtlama döneminde bu nedenle sahilde ışıklandırılmaya izin verilmez. Yavrular, yırtıcı hayvanlara ve kuşlara yem olmadan, yükselen güneşte kavrulmadan suya varabilirlerse 50 – 60 yıl kadar yaşayabileceklerdir. Bu zorlu şartlarda her 100 yumurtadan ancak 1 – 2 tanesi yaşayabiliyor ve bu çok düşük oran bile neslin sürebilmesi için yeterli olmaktadır.

Caretta carettaların dişleri yoktur, çeneleri güçlüdür ve damakları testere gibidir.

Bu dev kaplumbağalar, çevre koruma kuruluşlarının ve bölge insanlarının destekleri ile korunmaktadır

Carettalar deniz anası yengeç ve deniz yosunlarıyla beslenir. En büyük düşmanları balık ağlarıdır, yumurtlama alanlarının yok edilmesidir.