OLİMPOS UN HAVA DURUMU VE TATİL İÇİN EN UYGUN ZAMANI

KUMLUCA

Olimpos pansiyonları

Tatil için gelecek olanların, merak ettikleri konulardan biriside olimposun hava durumudur. Olimposun iklimi Akdeniz iklimi olmakla beraber, küçük de olsa farklılıkları vardır. Olimpos denize sıfır olduğu halde, bazen çok soğuk olduğu kış günleri geçirir. Bunun sebebi olimposun iki dağın arasında dar bir vadide olmasındandır. Denize doğru açılan bu vadi, doğu batı yönündedir. Kışın doğudan ve kuzeyden esen poyraz, olimposu soğuk bir yer yapar. Bazı gecelerin soğuk olması buzlanmaya sebep olur. Olimposun soğuk açısından en zor günleri, havanın nemli soğuk olduğu günlerdir. Soğuk ve nem birleştiği zaman kıra oluşur, buda havanın soğuk olmasına sebep olur. Kışın olimpos deresi yağmurun bol yağdığı zaman akmaya başlar Yağmur kesildiği zaman azalır ve akmaya devam eder. Olimposa kar yağmaz çok istisna olarak yağsa bile hemen erir. Olimpos da sadece soğuk gecelerde kıra oluşur güneş çıkınca erir.Olimposiki dağın arasında olduğu için hortum benzeri rüzgar olmaz.

Olimpos hava durumunun olumsuz şartlarını saydıktan sonra şimdide olumlu taraflarını sayalım. Olimposa yağmur ekim ayında başlar mayıs ayının sonlarında biter. Olimposa yağmur yağarken hava ılık olur. Olimposunsa yağmur yağarken rüzgar olmasa çıkıp dolaşmak bile çok güzel ve romantik olur. Yağmur bittikten sonra çok temiz ve mistik bir hava olur. Toprak ağaç ve doğanın kokusu insanların ciğerlerine dolar. Son baharda ilk yağmur yağdığı zaman yazın o sıcak günleri biter, mükemmel bir hava olur. Sonbahar da olimpos da deniz çok güzel olur yazdan kalan den,z suyu sıcaklığı hala devam eder havalar serinlese dahi deniz mükemmel olur. Burada dikkat edilmesi gereken, denizden çıkınca üşütmemek, havluyla kurulanmaktır. İlkbaharda olimpos çok güzel olur. Hava ne sıcak olur, nede soğuk olur, yaşanılası bir hava olur. Deniz suyu biraz serin olsa bile denize girilir. Olimpos da yaz döneminde gündüzleri sıcak olur. Geceleri hafif esintili ve serin olur. Sadece nemli havalarda geceleride sıcak olur.

Olimpos pansiyonları deniz turizmine, doğa turizmine, gezi turizmine, tarih ve eğlence turizmine çok uygun hava durumuna sahiptir. Tatilcilerin yapması gereken, tatillerini hangi turizmle geçireceklerse o turizme uygun zamanda tatile çıkmaları. Mesela deniz ve eğlence turizmi yaz döneminde, doğa, gezi ve tarih turizmi bahar aylarında yapılırsa amacına uygun olur.