Olimpos ‘un ve Pansiyonların Son 40 Yıllık Geçmişi

Olimpos yetmişli yıllarda tamamen bakir ve çok sakin bir yerdi.

Olimpos a araç yolu dahi yapılmamış, sadece traktörle gelinebiliyordu. Yörük ailelerin sadece katır ve eşekleri olduğu için yola gerekte yoktu. Sadece olimpos a yakın çevrelerden gelenler oluyordu. Onlar da köyden yürüyerek geliyorlardı. Köylerden gelen bu insanlar balık tutmak için veya olimpos antik şehrinin içinde bulunan göldeki sazlıktan, inşaat amaçlı kullanmak için, sazlardan biçip götürüyorlardı. Yine köyde inşaat yapanlar buradan kum çakıl çıkartıp katır yada traktörlerle götürüyorlardı. Olimpos da yaşayan Yörük aileler geçimini hayvancılıktan sağladıkları için onlarda sahile kadar geliyorlardı. Dağlarda otlattıkları keçilerini su içirmek için olimpos un içinden akan dereye getirip sonra yine otlamaları için dağa doğru götürüyorlardı. Olimpos da yaşayan bu Yörük aileler yaz döneminde sıcaklardan dolayı hem kendileri aile olarak hemde tüm hayvanlarını yaylaya götürüyorlardı. Yazır köyünde yaşayan köylülerde yaz döneminde denizde serinlemek için ve eğlenmek için olimpos sahiline geliyorlardı. Köyden gelen bu aileler traktör, katır yada yürüyerek geliyorlardı.

Yetmişli yıllarda olimpos a çok nadirde olsa yabancı turistler geliyorlardı. Bu yabancı turistler olimpos antik şehri hakkında bilgi edinip te geldikleri için, olimpos hakkında yerlilerden çok daha fazla bilgiye sahiptiler.Olimpos a gelen bu turistlerdeki bu bilgi yerlileri şaşırtıyordu. Olimpos a gelen turistler  ya karavanla geliyor yada günübirlik gezip gidiyorlardı. Olimpos un değerini turistler yerlilerden daha çok biliyorlardı.

Yetmişli yıllarda olimpos sahilinin solunda çralının kuzey tarafında büyük bir maden ocağı vardı. Kalıntıları günümüzde hala yerinde duruyor. Maden ocağının olduğu yerde eşsiz doğal ve çok güzel bir koy var. Buradan çıkan linyit kömürü gemilere bu koydan yükleniyordu. Günümüzde bu koyu ve maden ocağını gezmek amaçlı insanlar buraya geliyorlar. Bu maden ocağı sahilini günümüzde balık çiftliğini işletenler kullanıyorlar. Çünkü bu sahilin açığında balık kafesleri var. Bu maden koyunun çok güzel  ve doğal bir yer olduğunu söylemesek olmaz. Yeşil mavi gri rengi var . Yeşille mavinin ne olduğu belli ama gri nedir derseniz,burası maden bölgesi olduğu için kayaların rengi ve sahildeki çakılın rengi de gridir.Onun için burasının ilginç bir görüntüsü var. Burası aynı zamanda balıkların üreme bölgesi. Balıklar üreme döneminde bu koya girerek yumurtalarını bırakırlar. Yaşlı insanlardan duyduğumuza göre burada hem fala hemde çeşitli balık popülasyonunun olduğunu duyardık.